Sanat

Ünlü Türk Yazarlar

581views

Türk sanat tarihi etkilediği gibi Dünya edebiyatını da etkileyen ünlü Türk yazarlar en önemli edebiyat kitaplarında altın harflerle yazılmıştır. Yurdun sınırlarını aşan ünleri ve kendilerine has üsluplarıyla yüzlerce insanı yazdıklarına hayran bırakan bu edebiyatçılar aldıkları ödüllerle de tanınır olmuştur. Nitelikli eserler veren yazarların çoğu günümüz edebiyat kitaplarında da okutulmaktadır.

En Önemli Ünlü Türk Yazarlar Kimlerdir?

Nobel Edebiyat ödülünü kazandığı için ülkemizin en tanınan yazarlarından biri olan Orhan Pamuk, bu ödülü 2006 senesinde almıştır. 1952 senesinde doğan edebiyatçı, 40’tan fazla kitap yayınlamıştır. Dünyada çok okunan bir romancı olan Orhan Pamuk, Beyaz Kale, Benim Adım Kırmızı, Yeni Hayat gibi eserlere sahiptir. 1971 senesinde doğan Elif Şafak modern Türk yazarları arasında kabul edilmektedir. İngilizcesi çok iyi olduğu için dünyaya açılan yazar Türkiye ile bağını da hiçbir zaman koparmamıştır.

Ünlü Türk yazarlar arasında sayabileceğimiz bir başka isim Sabahattin Ali’dir. Henüz 41 yaşındayken hayata veda eden yazar öykücü, romancı ve çok iyi bir şairdir. Türkiye’nin en önemli yazarlarından kabul edilen Ali günümüzde de okunan eserlere sahiptir. Türkiye’nin en önemli şairlerinden biri olan Nazım Hikmet politik düşünceleri ve uzun süre ülkemizde yasaklı olması nedeniyle her zaman tartışılan bir isim olmuştur. Modern Türk edebiyatını yurtdışında en iyi temsil eden edebiyatçılardan da biridir.

Bilge Karasu Türk romancı ve aynı zamanda da filazoftur. Post modern romanın ülkemizdeki temsilcisidir. Yaşar Kemal, Nobel Edebiyat Ödülü alan bir başka romancımızdır ve ünü ülke dışına taşmıştır. Şiir, deneme ve roman dılında önemli bir diğer isim de Enis Batur’dur. Son olarak bahsedebileceğimiz isim 1915 yılında doğan Aziz Nesin’dir.

Türk Yazarların Önemli Eserleri Nelerdir?

Ünlü Türk yazarlar, birbirinden önemli eserlere imza atmıştır. Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sı, Orhan Pamuk’un Kırmızı Kar’ı, Yaşar Kemal’in İnce Memed ya da Yer Demir Gök Bakır’ı en önemli eserler arasında sayılabilir. Nazım Hikmet’in şiir kitapları ve Aziz Nesin’in politik tarzdaki kitapları da mutlaka okunması gereken eserler arasındadır.