Sanat

Vincent Van Gogh Kimdir?

498views

Resim dünyasının en çok tanınan isimlerinden biri olan Vincent Van Gogh, yaşamı, intiharı ve daha birçok anıyla en çok merak edilen ressamlardan biridir. Vincent Van Gogh kimdir sorusu için öncelikle art izlenimci bir ressam olduğunu söylemek mümkündür. Sanat tarihi en etkili isimlerinden olan Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde dünyaya gelmiştir. 2.100 kadar resimi ve çizimi olan sanatçı zihin hastalıklarıyla problem yaşadığı için 29 Temmuz 1890 yılında intihar ederek hayata veda etmiştir.

Manzara, otoportre, natürmort, portre gibi çalışmaları olan Van Gogh, modern sanatın da temellerini atarak gelecek nesiller için harika eserler bırakmıştır. Çocukluğundan beri resim yapan Van Gogh aynı zamanda gençlik dönemlerinde sanat simsarı olarak da çalışmıştır.

Van Gogh’un İlk Yılları Nasıl Geçmiştir?

Vincent Van Gogh kimdir sorusuna cevap vermek için bunalıma girdiği Londra dönemlerine ve öncesine değinmek gerekir. 15 yaşında resime ilgi duyduğu için bazı çalışmalar yapan Gogh, babasının da isteği üzerine sanat simsarlığı yapmıştır. Goupil galerilerinde çalışmaya başlayan Van Gogh 20 yaşında Paris ve Londra’ya gitmiştir.

Van Gogh’un en büyük destekçilerinden biri de kardeşi Theo olmuştur. Bir dönem din adamlığı da yapmaya karar vermiş olan Gogh, sürekli incil okumuş ve bunu farklı dillere çevirmekle ilgilenmiştir. 1879 yılında misyoner olarak çalışmaya başlayan Van Gogh, daha sonra kendisini resme vermeye başlamıştır. Kardeşinin ona gönderdiği tüm parayı resim malzemelerine harcayan Van Gogh, kulağını kesmesi ile de tanınır. Sinir krizi sonucu duyduğu sesleri susturmak için kulağını ustura ile kesen Van Gogh, hayatına tek kulağıyla devam etmiştir.

Van Gogh Müzesi Nasıl Kurulmuştur?

Vincent Van Gogh kimdir sorusu için ve sanatçıyı daha yakından tanımak için Van Gogh Müzesi’ne gidebilirsiniz. Hollanda’da bulunan müze sanatçının yeğeninin Hollanda Hükümeti ile koleksiyonun tamamının satın alınması yönünde anlaşılması üzerine kurulmuştur. Van Gogh Müzesi Amsterdam Museumplein meydanında 1973 senesinde açılmıştır ve Hollanda’nın en popüler ikinci müzesi ünvanını almıştır. Müzenin senelik olarak 1.5 milyondan fazla ziyaretçisi bulunmaktadır diyebiliriz.