Sanat

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Sanat Etkinlikleri

459views

Çocukluk döneminin zihinsel ve fiziksel aktivitelerle dolu dolu geçmesi, çocuğun bilişsel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle yaz tatilinde çocuklarınızda evde yapabileceğiniz aktiviteler bulmak, çocuğunuzun dünyayı algılamasında, neden sonuç ilişkisini kavramasında ve kendi kişisel yeteneklerini keşfetmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Çocuklarla evde yapılabilecek sanat etkinlikleri için, çocuğunuzun hayal gücünü özgür bırakabilir ve ona yaratıcı oyunlar bulabilirsiniz.

Çocuklarla Evde Uygulanabilecek Aktiveteler Nelerdir?

Çocuklar boyalar ve kalemlerle uğraşmayı sever. Bu nedenle çocuğunuzun severek yapacağı etkinliklerden biri de yaprak baskı olacaktır. Sokaktan topladığınız yaprakları guaj boyalarla renk renk boyayarak resim kağıtlarının üzerine bastırabilir ve böylece çocuğunuzun yaratıcılığını özgür bırakabilirsiniz. Sanat duvarı çalışmasıyla, evinizin bir bölümünü ya da çocuğunuzun odasındaki bir bölümü tuval olarak kullanmasına izin verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz kendisini özgür bırakacak ve yaratıcılığını sınırsızca size gösterecektir.

Çocuklarla evde yapılabilecek sanat etkinlikleri arasında özel günler için hazırladığınız kartlar da gelir. Doğum günleri, yılbaşı gibi özel günler için beraber boyalar, kurdeleler, simler, yapıştırıcılar kullanarak kartlar hazırlayabilirsiniz. Tebrik kartı olarak kullanabilir ya da çocuğunuzun istediği bir cümleyle kartı hediye edebilirsiniz. Oyun hamurundan yaratıcı heykeller yapabilir, hobi malzemeleri satan yerlerden alacağınız çubuklarla eğlenceli ayraçlar hazırlayabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çocuğunuzla özgürce vakit geçirebilir ve onun kendisini keşfetme sürecinde ona yardımcı olabilirsiniz.

Sanatsal Aktivitenin Çocuk İçin Artıları Nelerdir?

Çocuklarla evde yapılabilecek sanat etkinlikleri, çocuğunuzun kişisel gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır. Görsel öğrenim sayesinde çocuğunuz kendisini daha iyi ifade edecek, konuşma becerilerini de geliştirecektir. Sanatsal aktiviteler yapan çocuklar, kendilerini sözel olarak ifade etme anlamında daha yeteneklidir. Ayrıca boyut, şekil gibi kavramları daha iyi öğrenen çocuklar akıl yürütme becerilerini de bu aktiviteler sayesinde geliştirir. Sembol ve objeleri daha iyi ayırt eder. Bilişsel anlamda beceri kazandıracak olan sanatsal aktiviteler çocukların dış dünyayı algılamasında ona yardımcı olacaktır. Ayrıca el becerileri de gelişecek, kasları ve nesneleri kavrama, tutma ve onları kullanma süreçleri daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir diyebiliriz.