Sanat

Pablo Picasso Kimdir?

715views

Kübizm akımı en önemli temsilcilerinden biri olan ve resim dendiği zaman akla gelen en önemli ressamlardan biri olan kabul gören Pablo Picasso, sanat tarihinde önemli bir yere sahiptir. 25 Ekim 1881 tarihinde dünyaya gelen Picasso, İspanya’da dünyaya gelmiştir. 20.yüzyıl sanatının öncü isimlerinden biri olan ve kendisinden sonra pek çok sanatçıyı etkileyen Pablo Picasso kimdir sorusu için düşüncelerini, sanatını ve ifade ettiklerini incelemek gerekir. Picasso sadece bir ressam değil, aynı zamanda önemli bir heykeltraştır.

Picasso’nun İlk Dönem Eserleri ve Hayatı Nasıldır?

Babası sayesinde resim yapmaya başlayan Pablo Picasso, kısa zamanda bu yeteneğini keşfetmiş ve geliştirmiş, Güzel Sanatlar Akademisi’ne girmiştir. Paris’e taşınan sanatçı ilk dönemler daha basit figürler ele alıyor ve resmediyordu. Genelde Paris’e gittiği ilk seneler sirk palyaçolarını ve akrobatları çizen Picasso sirk yaşamının ilgisini çok çektiğini söylüyordu. Ancak tabloları sirklerin eğlencesinden çok hüzünlü yanını yansıtıyordu. Pek çok tarihçi tarafından Picasso’nun hayatının bu dönemi Mavi Dönem olarak belirtilmiştir.

Pablo Picasso kimdir sorusuna yanıt vermek için sanatçının diğer dönemlerini de incelemek gerekir. Georges Braque ile kübizmin temellerini atan ve 1914 senesine kadar kübist olan Picasso, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Roma’da kalmaya karar vermiştir ve burada sahne dekoratörü olarak görev yapar. Klasizme tekrar geri dönen sanatçı bugüne kadar en üretken ressam olarak bilinmiştir ve hayatı boyunca 100 bin baskı, 34 bin kitap resmi, 300 heykel üretmiştir.

Picasso’nun En Önemli Eserleri Nelerdir?

1903 senesinde yaptığı The old guitarist yani Yaşlı Gitaristler sanatçının en bilinen eserleri arasındadır. Kübist akımının en önemli eserlerinden biri sayılan Avignonlu Kızlar da 1907 yılında yapılmıştır. Avignon Genelevi olarak bilinen bu eser ilk kübizm resimlerinden biri olarak da kabul edilmiştir. Hayat kadınlarını resmeden sanatçı bu resmiyle çok sayıda tepki çekmiştir. Dokuz ayda tamamlanan bu eser kadın organları ve geometrik şekillerden oluşmaktadır. Pablo Picasso kimdir sorusunu anlamak için sanatçının Nude, Pipolu Çocuk, La Vie, Ağlayan Kadın gibi eserlerine de bakmanız gerekir.