Sanat

Leonardo Da Vinci Kimdir?

561views

Rönesans dönemi en önemli ressamlarından biri olan Leonardo Da Vinci, 15 Nisan 1452 tarihinde doğduğu bilinen, 2 Mayıs 1519 senesinde de hayata veda eden bir sanatçıdır. Leonardo Da Vinci kimdir sorusuna yanıt vermek için yapıtlarını incelemek ve döneme ışık tutan eserlerine bakmak gerekir. Aslında sadece bir ressam olmayan Da Vinci pek çok farklı vasfı da bünyesinde barındırıyordu. Da Vinci aynı zamanda bir mimar, mühendis, müzisyen, filozof, anatomist, matematikçi, yazar, heykeltraş, botanist ve kartograftır. Pek çok kişi Leonardo Da Vinci’yi ressam olarak tanısa da farklı bilimlere olan katkılarıyla da insanlık için tarihte önemli bir yeri olduğu söylenebilir.

Leonardo Da Vinci’nin İnsan Vücuduyla İlgili Çalışmaları Nelerdir?

2.milenyum adamı seçilen ve bir deha kabul edilen Leonardo Da Vinci, figür eskizleri yaparak insan vücudunun temelini incelemiştir. İnsanın tüm hareketlerini en gerçekçi şekilde çizmeyi hedefleyen Leonardo Da Vinci kemiklerin kaslarla olan ilişkisini daha yakından görmek istemiştir. Bu nedenle birçok anatomik araştırma yapan Leonardo Da Vinci kimdir sorusuna cevap vermek için dehanın bu çalışmalarına da bakmak gerekecektir.

Ayrıntılı çizimleri ve farklı açılardan insan vücudunu ele almasıyla anatominin detaylarını ortaya çıkarmak için önemli çalışmalar yapan Da Vinci, inekleri inceleyerek bunları insan vücuduna uyarlamıştı. Aynı zamanda insan kadavralarını da inceleyen Vinci dolaşım sistemini de yakından incelemek ve anlamak için sığır kalplerini kullanıyordu.

Leonardo Da Vinci’nin Önemli Eserleri Nelerdir?

Yüzlerce önemli çalışma yapan Leonardo Da Vinci kimdir sorusu için eserlerine göz gezdirmeniz gerektiğini söylemiştik. Ünlü Mona Lisa tablosu sanatçının en popüler olmuş ve çalınmasıyla da zamanında pek çok olaya karışmış tablolarından biridir. Ayrıca sanatçının İstanbul Haliç Köprüsü çizimleri de vardır. Leda Başkanı için bir çalışma yapan ünlü ressam kediler ve diğer hayvanlara dair çizimler yaparak hayvan anatomisini de incelemiştir. Omuz ve boyun çalışmaları, rahimde bir fetüsün görüşleri, Vitruvian Man (altın oran), uçan makine tasarımları ve son akşam yemeği, Toskana Peyzajı gibi önemli çalışmaları da bulunmaktadır.