Sanat

Ünlü Türk Ressamlar

705views

Türk ve dünya sanat tarihi etkilemiş olan önemli Türk ressamlar, eserleri ve hayatlarıyla günümüzde de hatırlanıyor. Ünlü Türk ressamlar içerisinde döneminde meşhur olan sanatçılar olduğu gibi, öldükten sonra eserleriyle anılan ressamlar da bulunuyor.

1800- 1900’lü Yılların Önemli Türk Ressamları Kimlerdir?

Hoca Ali Rıza olarak bilinen ressam, ilk Türk ressamlardan biridir. Doğayı resimlerine aktaran ve dünya çapında ün salmış önemli okullarda eğitim alan ressam kolera salgını nedeniyle yurtdışına çıkamasa da resim yapmaya devam etmiştir. Genel olarak manzara resimleriyle tanınan sanatçı kendisine has bir üsluba sahiptir. Bir diğer ilk dönem Türk ressamlarından biri olan Devrim Erbil, Doğu ve Türk sanat anlayışını harmanlayan bir sanatçıdır. Batı akımlarına karşı pek ılımlı yaklaşmamasıyla bilinir ve resimlerinde çizgi önemli bir yer tutar.

Ünlü Türk ressamlar arasında sayabileceğimiz bir diğer ressam da Osman Hamdi Bey’dir. Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuyla bilinen ressam, tablolarında pek çok alt anlamı barındırmıştır. Kırmızı Çoraplı Kadın eseriyle bilinen Mustafa Ayaz da dönemin en önemli sanatçıları arasındadır. Üç Güzeller tablosuyla tanınan Nuri İyem, ikonik karakterler kullanmayı seven sanatçılardan biriydi. Hayatının sonuna kadar Paris’te yaşayan Mübin Orhon da kendisine özgü soyut bir tarzı olan sanatçılar arasındadır. Türkiye çağdaş sanatının gelişmesinde çok önemli bir rolü olan Abidin Dino da resim dışında farklı alanlarda da hizmet vermiştir.

Yakın Dönem Türk Ressamları Kimdir?

Ünlü Türk ressamlar arasında oldukça önemli bir yerde olan Fikret Mualla, hayatı, yaşadığı zorluklar ve alkolle olan mücadelesi nedeniyle dönemin önemli isimleri arasındadır. Desen ve gözlem ustası olarak anılan Mualla Caz Orkestrası eseriyle tanınır. Dışavurumcu bir anlatımı olan Mehmet Güleryüz de dönemimizin önemli sanatçılarından biridir. Sadece resim değil, heykel, gravür ve desen çalışmaları da yapmıştır. Ayrıca tiyatroyla da yakından ilgilenmiştir. Muhsin Kurt, Tülay Tura Börteçene, Adnan Çoker gibi sayabileceğimiz önemli yakın dönem ressamlar da sayılabilir. Her birinin kendi tarzı ve üslubu olduğu için sadece Türk resim dünyasında değil, dünya resim dünyasında da tanınır isimler olmuştur.