Sanat

Pablo Picasso Eserleri

792views

Ressam ve heykeltraş olan, 20.yüzyılın en önemli sanatçılarından kabul edilen Pablo Picasso eserleri, üretkenliği ve tavrıyla her zaman örnek bir sanatçı olmuştur. 25 Ekim 1881 senesinde doğan ve 1973 yılında hayata gözlerini yuman sanatçı kübisttir. Kübizmin temellerini Georges Braque ile atan sanatçı İspanya’da doğmuştur. Baskı ve seramikle de uğraşan sanatçı tarihte en üretken olan sanatçı olarak bilinmektedir. Binlerce baskısı, kitap resmi, heykeli bulunan Picasso, hayatı boyunca devamlı üretmiştir.

Sanat eğitimini ailesinin desteğiyle Madrid Sanat Akademisi’nde alan sanatçının aynı zamanda babası da bir ressam ve resim öğretmenidir. Bu nedenle resimle sürekli iç içe olan Picasso, üretkenliği nedeniyle Guiness Rekorlar Kitabı’na da girmiştir.

Pablo Picasso’nun En Önemli Eserleri Nelerdir?

Sanatçının en önemli eseri, yapıldığı dönem tepki çeken Avignonlu Kızlar eseridir. Hayat kadınlarını resmeden ve 1907 yılında tam dokuz aylık sürecin sonunda yapılan bu eser bir genelevi resmetmektedir. Dora Maar ve Kedi resmi de sanatçının bilinen eserleri arasındadır. Bu resim sanatçının bir sevgilisinin resmedilişi olarak bilinmektedir. Oturan Kadın tablosu da aynı şekilde sanatçının metresi olarak belirtilen Marie Therei tablosudur. Picasso’nun ilham perisi olduğu söylenen kadın bir kraliçeye benzetilmekteydi.

Pablo Picasso eserleri arasında sayabileceğimiz bir diğer eser de Yaşlı Gitarist eseridir. Daha depresif bir havayla çizilen bu eser 1904 senesinde yapılmıştır. İlginizi çekebilecek ve inceleyebileceğiniz diğer bazı önemli eserleri; Guernica, Rüya, Pipolu Çocuk, La Vie, Ağlayan Kadın, Chicago Picasso gibi eserlerdir.

Pablo Picasso’nun İlk Dönem Resimleri Nasıldır?

İlk olarak eserlerini İspanyol dergi olan olan Juventut’ta yayınlamaya başlayan Pablo Picasso, kübizm akımını başlatmadan önce daha klasik resimler yapıyordu. Özellikle sirk hayatını resmeden ressam, eğlenceli olmaktansa sirk hayatının hüznünü resimlerine yansıtıyordu. Pablo Picasso eserleri arasında sirk palyaçoları ve akrobatlar oldukça fazlaydı. Bu mavi dönem olarak tanımlanan döneminde bu tür tabloları bulabilirsiniz. Daha sonra kübizmin etkisiyle geometrik şekilleri ve nesneleri çok fazla kullanmaya başladı. Ayrıca sanatçının en tanınmış olan bir diğer eseri de Guernica adlı eseridir.