Sanat

Salvador Dali Kimdir?

490views

Eserleriyle olduğu kadar sıra dışı yaşamıyla da sanat dünyasının dahiyane isimlerinden biri olan Salvador Dali, gerçeküstücü ressamlardan biridir. Salvador Dali kimdir sorusu için öncelikle sürrealist akımı en önemli temsilcilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Sadece resimle ilgili değil sanatın diğer alanlarıyla da ilgilenen Dali, fotoğrafçılık, heykelcilik gibi dallarla da ilgilenmiştir. Ayrıca Amerika’nın önde gelen animasyoncusu Walt Disney ile Destina isimli bir çizgi filmin yaratım sürecinde bulunmuştur ve bu çizgi filmle Oscar’a da aday olmuştur.

Katalan olan ve 11 Mayıs 1904 tarihinde doğan Dali, tuhaf ve çarpıcı eseleriyle üne kavuşmuş, sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olmuştur. Sanat dünyasında bilinen en önemli eseri de Belleğin Azmi tablosudur.

Salvador Dali’nin Hayatı Nasıldır?

İspanya Katalonya bölgesinde doğmuş olan Dali, kendisinden önce doğan ve ölen ağabeyinden ailesinin sık sık bahsetmesinden dolayı psikolojik anlamda sorunlar yaşamıştır. Küçük yaşlarda kendi kimliğiyle ilgili sorunlar yaşayan Dali’nin babası sert mizacıyla tanınıyor, annesi ise sevecen ve anlayışlı olmasıyla biliniyordu. Küçük yaşlardan itibaren şımarık bir tavır sergileyen Dali annesinin desteğiyle özel bir resim okuluna kayıt oldu. Salvador Dali kimdir sorusu için onun Madrid, Paris ve ABD içerisindeki eğitim, resim hayatını da incelemek gerekir. Madrid’de geçirdiği seneler boyunca dadaist eserler verse de Paris’e giderek Picasso ile tanışınca, Picasso etkisinde resimler yapmaya başlamıştır ve zaman içerisinde kendi tavrını, kimliğini resimde bulmuştur.

Salvador Dali’nin Politik Görüşü Nedir?

Dali, bir sanatçı olmasının yanı sıra politikayla da içli dışlı olan bir ressamdı. Sürrealizmin kurucularından kabul edilen Andre Breton’la samimi olan Dali, ilerleyen yıllarda iktidara yaptığı eleştirilerle tanınan ve faşist kabul edilen Franko ile ilişkilerini iyi tutmuştur.

Salvador Dali kimdir sorusuna cevap aramak için onun politik görüşlerine de yer vermek gerekir. Anarşist ve komünist yazılar da yazan Dali genelde Dadaist akımın da etkisinde kalmıştır. Dali zaman içerisinde Andre Breton’un etkisinde kalarak sürrealist olmuştur. İspanya savaşı başladığı zaman savaşmaktan kaçınan Dali’yi hatta George Orwell kaçmakla eleştirmiştir.