Sanat

Pop Art Nedir?

594views

Pop Art için başta akım niteliğine sahip olduğunu ve dünya çapında değerlendirmeye alındığını belirtmek gerek. Pop Art nedir merak edenler için başta uzun versiyonu ifade edilmekte. Şöyle ki aslında Popüler Sanat olarak sunulması söz konusudur. Bu kavramın ya da akımın ilk olarak 1950’li yıllarda sektöre adım attığını öğreniyoruz. Soyut görünümlere ya da içeriklere tamamen karşıt olan bir akım olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yerine nesnelerin ya da durumların olduğu gibi yansıtılması ve somut işlevselliğe yer verilmesi gerektiği savunulmakta. Aynı zamanda bu akıma bağlı olarak;

  • Toplumun bazı değerlerine yönelik eleştirinin fazlasıyla yapıldığı görülmekte.
  • Övgüden ziyade yerginin daha fazla olduğu sanat eserleri sunulmakta.
  • Eserlerin net bir şekilde duygu ya da değerleri ifade ettikleri de açıktır.

Pop Art Akımının Öncüleri

Ülkemizde sonradan yaygın olarak değerlendirmeye alınan bu akımın başlarda Amerika tarafından ortaya çıkarılması söz konusudur. Aynı zamanda İngiltere’nin de belirli bir süre yaygın olarak değerlendirdiğini öğreniyoruz. Öncüsü olarak da Andy Warhol ifade ediliyor. Film yapımcısı olan Andy Warhol, ressam olarak da adından söz ettirmiştir. Nitekim Pop Art nedir öğrenmek isteyenler reklamcı olarak da görev yapan Warhol’un tanıtım resimlerinden bilgi sahibi olmakta.

Marilyn ya da Campbell’s çorba kutusu çizimleri ile adından söz ettirdiği açıktır. Pek çok sanat dalında kullanımlarının zaman zaman belirgin hale geldiğini de öğreniyoruz. Reklamcılık dışında fotoğrafçılık alanında da yine temellerini atmış durumda. Günümüzde ise daha çok çizgi romanlarda kullanılıyor. Öğelerin çizim aşamasında somutlaştırmaya gidildiğini göreceksiniz.

Pop Art Algısı Nedir?

Pop Art nedir merak edenlere algıya yönelik açıklamalar yapılıyor. Genel anlamda da diş başlı ve yergi tavırlarından algının sunulması söz konusudur. Yani farklı bakış açıları ile sanatçıların eleştiriyi sundukları açıktır. Eğlenceli olmasından kaynaklı olarak da bu popüler sanatın gençler arasında dikkat çektiğini belirtmek gerek. Özel çizgi roman dergilerinin dahi bir zamanlar sayısında ki artış dikkat çekmiştir. Şimdilerde ise günden güne bu sayının düşmeye başladığını görüyoruz.