Sanat

İstanbul Sanat Galerileri

404views

Türkiye’nin kültür başkenti olan ve sanat yaşamının en popüler illerinden de biri olan İstanbul çok sayıda sanat galerisi ev sahipliği yapıyor. İstanbul sanat galerileri her sene yüzlerce sanatsevere kapılarını açıyor. Beyoğlu’ndan Karaköy’e, Nişantaşı’ndan Kadiköy’e kadar farklı sergiler ve sanatçılar kendi eserlerini sergiliyor. Hem Türk hem de yabancı sanatçıları ağırlayan galeriler çağdaş sanatın da gelişmesine yardımcı oluyor.

İstanbul’daki En Önemli Sanat Galerileri Hangileridir?

  • Galeri Elipsis: Karaköy bölgesinde bulunan Elipsis, ülkenin ilk özel fotoğraf galerisidir. Fotoğraf sanatının üstadlarının eserlerini görebileceğiniz Elipsis fotoğraf sanatının daha fazla insana ulaşmasını hedeflemektedir.
  • X-ist Nişantaşı: Nişantaşı’nda 2004 senesinde kurulan galeri fikre dayalı eser üretilmesini desteklemektedir. Pek çok çağdaş ulusal sanatçının önemli işlerini galeride görebilirsiniz.
  • Galeri Mana: İstanbul sanat galerileri arasında Karaköy içerisinde yer alan galeri Mana, 19.yüzyıldan kalma bir değirmen binasında olduğu için son derece estetik bir mekana sahiptir. 2011 senesinde kurulan galeri günümüz çağdaş sanatına yer vermektedir.
  • Galerist: Beyoğlu bölgesinde bulunan Galerist 2001 senesinde kurulmuştur ve şehrin farklı bölgelerinde faaliyet göstermiştir. Son dönemlerde şubesi Tepebaşı ve Hasköy olarak açılmıştır. Galeri yeni yetenekler keşfetmektedir.

İstanbul’un En Eski Galerileri Nelerdir?

  • Galeri Nev: 1987 senesinde İstanbul’da kurulan bu galeri, ülkenin aynı zamanda en köklü galerilerinden de biridir. Çağdaş sanat galerisi, Hale Tenger, Erol Akyavaş, Nejad Devrim gibi Türk modern sanatının önemli temsilcilerini ağırlamaktadır. Beyoğlu’na gittiğiniz zaman galeriyi bulabilirsiniz.
  • NON: Tophane’de yer alan NON, yeni ifadeler ortaya koyan sanatçıları desteklemektedir. Çağdaş sanatın öncü isimlerine yer veren galeri üçüncü mekanına taşınmıştır.
  • Pilot: Beyoğlu bölgesinde bulunan Pilot, inter disipliner bir platform olmayı hedefleyen, yaratıcı sanatçıları destekleyen galerilerden biridir. İrem Tok, Halil Altındere ve Hamra Abbas gibi sanatçıları bu galeride görebilirsiniz.
  • PG Art Gallery: Tophane bölgesinde 1993 senesinde kurulan galeri farklı disiplinlere sahip sanatçılara yer vermektedir.

C.A.M Galeri: Beşiktaş Akaretler içerisinde yer alan galeri İstanbul sanat galerileri içerisinde eskilerden biridir ve 1992 senesinden beri 250’den fazla sergiye ev sahipliği yapmıştır.