Sanat

Leonardo Da Vinci Eserleri

1.11Kviews

1452 tarihinde doğan ve Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından biri olan Leonardo Da Vinci, pek çoğumuzun Mona Lisa tablosuyla tanıdığı ressamlardan biridir. Leonardo Da Vinci eserleri arasında her ne kadar Mona Lisa öne çıksa da, sadece bir ressamdan ibaret olmayan Da Vinci, bir dahi olarak tarihte önemli bir yere sahiptir. Çünkü aynı zamanda matematikçi, mühendis, mimar, anatomist, kartograf, heykeltraş, müzisyen, botanist, yazar olan sanatçı, ikinci milenyum adamı ünvanını da almıştır. Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli sanatçısı kabul edilen Leonardo Da Vinci üzerine pek çok film ve dizi çekilmiş, kitap yazılmıştır.

Leonardo Da Vinci’nin  Önemli Eserleri Nelerdir?

Arno Vadisi Manzarası tablosu Leonardo Da Vinci’nin bilinen ilk eseridir. 1473 senesinde çekilmiş olan bu resim Arnı Vadisi tasviridir. Doğa sevgisi olan Leonardo Da Vinci gözlem gücünü bu resime yansıtmıştır. The Annunciation yani Müjde isimli eserinde de Meryem’i ve İsa’nın geleceğini müjdeleyen Cebrail’i ifade etmeye çalışmıştır. Bu tabloya Da Vinci’nin hocası başlamış olsa da resmin çok büyük bir bölümünü Leonardo tamamlar.

Leonardo Da Vinci eserleri arasında şüphesiz ki en çok bilineni Mona Lisa tablosudur. Mona Lisa 1506 senesinde resmedilmiş bir tablodur. Louvre Müzesi’nden zamanın çalınan eserde resmedilen Mona Lisa hem gülmekte hem de üzgün görünmektedir. Sanatçının bir diğer en çok bilinen tablosu da Son Akşam Yemeği tablosudur.

Leonardo Da Vinci’nin Diğer Araştırmaları Nelerdir?

Leonardo Da Vinci eserleri dışında diğer araştırmalarıyla da tarihe ışık tutan bir dahiydi. İnsan anatomisini incelemek adına yaptığı çalışmalar tıp biliminin ilerlemesinde oldukça yararlı olmuştur. Figür eskizleri sayesinde insan kas ve kemik yapısının ayrıntılarına değinen sanatçı, kadavralarla çalışmış ve hayvan anatomisini inceleyerek bunu insana uyarlamıştır. Merakını gidermek için aklına gelen her soruyu sormaktan çekinmeyen usta sanatçı insan organizmasının tüm hareketlerini detaylı olarak taklit etmek istemiştir. Anatomi araştırmalarına büyük bir merakla devam eden sanatçı dış gözlemlerini de yeterli görmediği için dolaşım sistemi çalışmalarını da hayvanların kadavraları üzerinde incelemiştir.