Sanat

Salvador Dali Eserleri

1.15Kviews

Katalan sürrealist bir ressam olan ancak ressamlığın dışında başka meziyetleri ile de tanınan Salvador Dali, çarpıcı imgelerin ve gerçeküstücülük akımının en önemli temsilcileri arasındadır. 11 Mayıs 1904 senesinde dünyaya gelen Dali, fotoğrafçılık, heykelcilik ve filmcilikle de yakından ilgilenmiş, Walt Disney ile yaptığı bir animasyonla Oscar’a bile aday olmuştur. Salvador Dali eserleri içerisinde en çok tanınanı 1931 senesinde bitirdiği Belleğin Azmi eseri olsa da Dali’nin çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Sadece sanatıyla değil giydiği kendisine has kıyafetleri ve özel yaşamı, çarpıcı açıklamalarıyla da tanınan Dali bu sayede eserlerine duyulan ilgiyi de arttırmıştır. Lüks hayata ve doğu kıyafetlerine çok düşkün olduğunu sık sık dile getiren ünlü ressam bu düşkünlüğünü de Arabistan kökenli olmasına bağlamıştır.

Salvador Dali’nin En Önemli Eserleri Nerede Sergilenir?

Ölümüne kadar 1500’ün üzerinde resim yapan Dali aynı zamanda onlarca heykel, kitaplar için illustrasyon çalışmaları, tiyatro dekorları, çeşitli taş baskılar ve kıyafetler üretmiştir. Sanat tarihinde en üretken sanatçılardan biri olan Dali, moda tasarımcıları, fotoğrafçılar ve prodüktörlerle beraber çalışmıştır. Dali’nin eserlerinin çoğunu görmek istiyorsanız Figueres’de bulunan Dali Tiyatro ve Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Salvador Dali eserleri Florida içerisinde bulunan St. Petersburg’da bulunan Dali Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca Madrid bölgesinde yer alan Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles Salvador Dali Galerisi de sanatçının önemli eserlerine sahip galerilerden biridir.

Salvador Dali’nin En Önemli Eserleri Hangileridir?

Sürrealist eserler veren Dali’nin 1965 senesinde çizdiği çarmıha gerilmiş İsa resmi New York’ta bulunan Rikers Island Hapishanesi’nde 1981 yılına kadar kalmıştır. Sanatçı ilhamını genelde hayallerinden, korkularından alır. Akan saat çizimiyle anılan Anıların Direnci resmi en çok beğenilen ve tanınan eserleri arasındadır. Salvador Dali eserleri için sayabileceğimiz diğer önemli eserlerden biri de Yatak ve İki Komidinin Vahşice Bir Çelloya Saldırışı tablosudur. Filler, Son Akşam Yemeği Ayini, Kristof Kolomb’un Amerika’yı Keşfi, Narın Etrafında Uçan Arı ile İlgili Rüya ve Yeni Bir Adamın Doğuşunu Seyreden Jeopolik Çocuk gibi farklı eserleri de bulunmaktadır.