Sanat

Vincent Van Gogh Eserleri

906views

Dünya sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olan Vincent Van Gogh, bugüne kadar 200’ün üzerinde eser vermiştir. Özellikle hayatının son iki yılında birçok resim çizen Vincent Van Goh kulağını kesmesi ve 37 yaşında intihar etmesiyle bilinir. Vincent Van Gogh eserleri arasında en çok bilineni Yıldızlı Gece ve kendi otoportresidir. 860 yağlı boya eseri olan Van Gogh, manzara resimleri, natürmortları, portreleri, otoportreleriyle tanınır. 30 Mart 1853 tarihinde doğan Gogh, 29 Temmuz 1890 yılında intihar ederek ölmüştür.

Van Gogh En Önemli Eserleri Nelerdir?

Kırsal yaşamı resmederek özellikle doğanın ressamı olmaya çabalayan Van Gogh, manzaralar ve geleneksel kırsal manzaralar çizdi. Çarpıcı renkler kullanmasıyla tanınan Van Gogh, hemen hemen her tablosunda sarı rengini kullandı. Hatta Van Gogh sarısı olarak bir sarı tonu da bulunmaktadır.

Alpilles Önünde Zeytin Ağaçları tablosu ve Rhone Üzerinde Yıldızlı Bir Gece bilinen tablolarından biridir. Kanagawa Açıklarında Dalga Arkası dışında önemli portreleri de olan Vincent Van Gogh eserleri arasında sayabileceğimiz portreler şunlardır: Eugene Boch, Postacı Joseph Roulin, La Berceuse, Doktor Paul Gachet gibi eserlerdir. Ayrıca kendi resmi olan Hasır Şapkalı Otoportre de en tanınan eserleri arasındadır.

Görsel Sanatlarda Van Gogh’un Yeri Nedir?

Resimlerinde birden çok tarzı denese de kendisine has bir tarz geliştiren Van Gogh, resimlerin gerçeğin taklidi olmadığını düşünüyordu. İzlenimcilik ile Paris’e gittiği zaman tanışan Van Gogh, Alman dışavurumculuğun da önde gelen isimlerinden biriydi. Duru ve anlaşılır bir resim tarzı olan Gogh’un renkleri kullanması oldukça çarpıcıydı. Bu nedenle kendisinden sonra gelen modern sanat akımlarını da etkilediğini söylemek doğru olacaktır.

Vincent Van Gogh eserleri sembolizmin hazırlanmasına da katkı sağlamıştır. Pek çok ülkede farklı tarza sahip sanatçıları etkileyen Van Gogh, Fransa’da dışavurumculuğun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Açık hava ressamcılığına önem veren ve resimlerinin çoğunu dışarıda yaptığı bilinen Van Gogh eserlerinin çoğu Hollanda Amsterdam içerisinde bulunan Van Gogh müzesinde sergilenmektedir ve müze ülkenin en önemli ikinci müzesi olmuştur diyebiliriz.