Sanat

Yüzyılda En Etkili Sanat Akımları

349views

Siyasal açıdan bir hayli değişimin gerçekleştiği 20. Yüzyıl aynı zamanda sanat akımları ile de adından söz ettirmiştir. Bu dönemde yaşanılan dünya savaşlarının dahi akıma yönelik yol gösterici nitelikte olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda teknolojik anlamda da değişimin rol oynadığını belirtmek gerek. Başta da 20. Yüzyılda en etkili sanat akımları arasında gerçeküstücülük yani Sürrealizm etkisini bir hayli göstermiş durumdadır. Öncüsü olarak da Sigmund Freud açıklamalarına yer verilmekte. Arkasından özelliklerine göz atmak isteyenler;

  • Akılcılığı temel alarak harekete geçen akımlardan bir tanesidir.
  • Gerçek ile gerçekdışı göz önünde bulundurularak sanat eserlerine yer verilmekte.
  • Bir ekol olarak da ifade edildiği için modada dahi kullanılmıştır.
  • En önemlisi edebiyatta gelişim gösterdiğini belirtmek gerek.

20.Yüzyıl Akımlarından Dadaizm ve Ekspresyonizm 

Birinci Dünya Savaşı’nın etkilerinden yola çıkılarak Dadaizm sanat akımına yer verilmiştir. Özellikle de o dönemin sosyal yaşantısının ön planda tutulduğunu belirtmek gerek. Estetiğe tamamen karşı olan bu akımın aynı zamanda burjuvayı da reddettiğini öğreniyoruz. Temelde ünlü edebiyatçıların eserlerin işlediği de açıktır. Örnek verecek olursak Hugo Ball ile Max Ernst bunlar arasında gösterilmekte.

Ekspresyonizm ise diğer adıyla dışavurumculuk şeklinde karşımıza çıkıyor. Almanya’da temelleri atılan bu sanat akımının duyguları ön plana çıkardığını göreceksiniz. Öznel duyguların temel alınması ile sanatın ortaya çıkması ifade ediliyor. Özellikle de ressamların bir hayli değerlendirmeye aldığı sanat akımlarından bir tanesidir. Örneğin El Greco ile Matthias Grünewald bu ressamlar arasında yerini almıştır. 20. Yüzyılın en etkili sanat akımları arasında da gösterilmekte.

20.Yüzyılın Temel Akımlarından; Fütürizm

İtalya’da ortaya çıkmış olan bu akımın diğer bir adıyla gelecekçilik olarak sunulması söz konusudur. Toplumsal hayatta modernleşmenin savunucusu olduğunu öğreniyoruz. Makineleşmenin de yaygın olarak kullanılması gerektiğini ifade etmekte. Sürekli olacak şekilde değişimin ön planda tutulması da ayrıca özelliklerinden bir tanesidir. Yine 20. Yüzyılın en etkili sanat akımları listesinde bulunuyor. Özgün olarak sanat eserlerinde bu akımını sunanlar arasında Filippo Tommaso Marinetti bulunuyor. Özellikle de moda alanından bir hayli ön plana çıkmış sanat akımları arasındadır.